Yükselişe Geçen Altın Yatırımcısını Sevindirdi

 Yükselişe Geçen Altın Yatırımcısını Sevindirdi
0 0
Read Time:1 Minute, 40 Second

Altın son 1 buçuk aydır dip seviyelerde hareket ediyordu. Ancak son zamanlarda ciddi yükselişler yaşamaya başladı. Yükselişe geçen altın yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başardı. Geçtiğimiz aylarda 500 TL seviyelerini aşan gram altın 400 TL’e kadar düşünce piyasalarda adeta şaşkınlık yaşanmıştı. Yaklaşık 45 gündür yükselişe geçemeyen altın, sonunda zincirlerini kıracak gibi görünüyor.

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının sonrasında 424 liradan işlem görmeye başladı. Aynı sürede çeyrek altın 692 lira, cumhuriyet altını ise 2.820 liradan alıcı buluyor.

Dün altının ons fiyatı ve dolar kurundaki sıçramanın etkisiyle 424,4 TL ile son 1,5 ayın en yüksek seviyesini gören gram altın, günü önceki kapanış seviyesinden % 0,9 daha fazla olarak 420,8 liradan tamamladı. Gram altın, yeni güne yükselişle başladı ve ardından saat 10.50 itibarıyla 422 TL‘de dengelendi.

ÇEYREK VE CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Gram altının yükselişe geçtiği aynı dakikalarda çeyrek altın 692 TL, Cumhuriyet altını ise 2,820 TL’den alıcı buluyr. Altının ons fiyatı da dün uzman ekonomistlerin kritik direnç olarak belirttiği 1,750 doları geçmesinin ardından bugün erken saatler 1,753 dolar seviyesinden satılmaya başladı.

Uzman analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizleri sabit tuttuğu toplantıda, makro projeksiyonlar ve enflasyona dair yönlendirmelerin iyimserliği yükselttiğini ifade ederek, kararın ardından dolar endeksinde ki inişin emtia fiyatlarını desteklediğini, yurt içinde de dolar kurundaki düşüşün altın fiyatlarına baskı yaptığını söyledi.

PİYASALAR MERKEZ BANKASI’NA ODAKLANDI

Çarşamba günü itibariyle, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yurt dışında da İngiltere Merkez Bankası faiz kararının takip edileceğini dile getiren uzman analistler, teknik bakımdan altının ons fiyatında 1.700 doların destek seviyesi, 1.750 doların üstünde kalıcılık sağlanması halinde ise 1.765 doların direnç konumunda olacağını bildirdi.

Yükselişe geçen altın için 2021 senesi oldukça parlak görünüyor. Önümüzdeki 2 ay içerisinde gram altının 500 TL’i geçmesine muhtemel gözüyle bakılıyor. Altının uzun süredir dip seviyelerde kalması yatırımcıyı oldukça fazla üzmüştü. Bu keskin düşüşü şaşkınlıkla karşılayan altın yatırımcıları, son birkaç gündür altında yaşanan sıçramalar ile moral buldu. Görüşlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Dilerseniz ”Yeni Akıllı Bileklik Watch Fit Elegant Tanıtıldı!” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

World of Tanks [SOI] Many GEOs
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın