Yemek Sepeti Hacklendi! Veriler Deep Web’de Satışta

 Yemek Sepeti Hacklendi! Veriler Deep Web’de Satışta
0 0
Read Time:1 Minute, 32 Second

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde Yemek Sepeti Hacklendi haberi yankı uyandırmıştı. Olayla ilgili soruşturma devam ederken yeni bir bilgi edinildi. Yapılan araştırmalara göre kullanıcıların verileri kripto para karşılığında Deep web diye tabir edilen derin ağda satışa çıkarıldı.

Yemeksepeti ilk olarak 2001 senesinde kurulmuştu. O günden bu yana dek popülaritesini arttırarak yoluna devam etti. Ancak birkaç gün önce siteye büyük bir saldırı gerçekleştirildi. Bu saldırı, tamamen kullanıcı veri tabanını hedef alıyordu. Yapılan araştırmalara göre de kullanıcıların tüm bilgileri ele geçirildi.

Türkiye’nin en büyük online yemek sipariş servisi olan ve 20 milyona yakın kullanıcıya hizmet veren yemeksepeti, bu gün son derece ciddi ve tedirgin edici bir açıklama paylaştı. Ünlü şirket, kamuoyuna duyuru şeklinde yaptığı açıklamada 25 Mart gününün sabahında, Yemeksepeti kullanıcı veri tabanının kimliği belirsiz kişiler tarafından siber saldırıya uğradığını ve bir güvenlik ihlali yaşandığını ifade etti.

Şirket, bu güvenlik sorunu sonucunda Yemeksepeti kullanıcılarının hesap bilgilerinin bir bölümünün siber korsanlar tarafından ele geçirildiğini dile getirdi. Kredi kartı bilgileri de dahil hiçbir finansal veriye ya da şifreye erişilmediğini dile getiren şirket, aynı şekilde Facebook ve Apple hesaplarına dair de bir güvenlik ihlalinin söz konusu olmadığını belirtti. Daha sonra ele geçirilen bilgileri şu şekilde paylaştı:

Yemeksepeti ele geçirilen bilgiler

  • Ad soyad
  • Doğum tarihi
  • Yemeksepeti’ne kayıtlı telefon numaraları
  • Yemeksepeti’ne kayıtlı e-posta adresleri
  • Yemeksepeti’ne kayıtlı adres bilgileri
  • Açık olarak görülmeyen, SHA-256 algoritması ile maskelenmiş giriş şifreleri

Yemeksepeti hacklendi haberlerinden sonra milyonlarca kullanıcı büyük panik yaşadı. Ancak şirket tarafından yapılan açıklamaya göre maddi açıdan her hangi bir sorun oluşması söz konusu değil. Araştırmalar sonucu elde edilen bilgilere göre siber korsanlar çaldıkları verileri darknet diğer adı ile deep web de satışa sundu. Belirli bir kripto para karşılığı satılan bu verilerin gerçek olup olmadığı ise henüz belli değil. Yemeksepeti hacklendi haberlerinden sonra ilgili güvenlik açığı hemen kapatıldı. İlerleyen zamanlarda ne olacğaını ise hep birlikte göreceğiz.

Dilerseniz ”En İyi Profil Backlink Siteleri” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

World of Tanks [SOI] Many GEOs
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın