Starlink Projesi Amacına Ulaşmaya Başladı

 Starlink Projesi Amacına Ulaşmaya Başladı

Dünyaca ünlü milyarder Elon Musk’ın efsane Starlink projesi amacına ulaşmaya başladı. Starlink kullanıcıları oldukça ilgi çekici bir ekran görüntüsü paylaşıldı. Paylaşılan ekran görüntülerinde internet hızının 400 Mbps’e kadar ulaştığı görünüyor. Hizmetin hızı zaman zaman düşse de en düşük 250 Mbps olarak kayıtlara geçti. Evet. Yanlış duymadınız! Bu hız düşmüş hali.

Geçtiğimiz haftalarda Spacex şirketi Amerika Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) yeni bir sunum yaptı. Bu sunumda dünya çapındaki geniş bant internet hizmeti projesi olan Starlink için hız hedefinin 10 Gbps olduğu bildirildi. Şirket şu an bu hız hedefine oldukça uzak olabilir. Ancak yolunda emin adımlarla ilerlediği net bir şekilde görülüyor.

Birkaç gün önce Reddit platformunda paylaşılan bazı ekran görüntülerine göre Starlink beta sürüm kullanıcılarından bazıları, 400 Mbps gibi ciddi bir indirme hızına ulaşmış durumdalar. Milyarder Elon Musk’ın mart ayının ilk haftasında paylaşmış olduğu bir tweette Starlink projesinin internet hızını 300 Mbps’e çıkaracaklarını belirttiğini düşünürsek 400 Mbps’in SpaceX şirketi için bile oldukça etkileyici bir seviye olduğunu söyleyebiliriz.

Starlink kullanıcılarından gelen ekran görüntülerine göre bağlantı hızı tüm hafta boyunca 400 Mbps ile 250 Mbps arasında kayıtlara geçti. Bundan dolayı bağlantı hızının Starlink’in belirttiği 150 Mbps’in oldukça üzerinde olduğu kesinleşti. Bunun yanında sabit süper hızlı internetin henüz söz konusu olmadığı da görülmekte. Her ne olursa olsun kullanıcılar tarafından paylaşılan ekran görüntüleri, Starlink hizmetinin potansiyelini görme açısından oldukça etkileyici denilebilir.

SpaceX şirketi, Starlink projesi kapsamında dünya yörüngesine tam 1350 tane uydu göndermişti. Hizmetin beta kullanıcıları almış oldukları Starlink kitlerinin kurulumu yaparak bu uydularla rahat bir şekilde bağlantı kurabiliyor. Bunun yanı sıra uydudan geniş bant internet ağı sağlayabiliyorlar.

Görünüşe göre SpaceX şirketinin CEO’su Elon Musk’ın Starlink projesi yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ünlü milyarder dünya çapında ses getirmeye devam ediyor. Kullanıcılar tarafından hizmete yapılan başvuru sayısı da her geçen gün artıyor. İlerleyen dönemlerde Starlink internet hizmetinin daha da yaygınlaşması bekleniyor. Görüşlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Dilerseniz ”Google Arama’da Kullanabileceğiniz Pratik Komutlar” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın