Sait Faik Abasıyanık Edebi Kişiliği

 Sait Faik Abasıyanık Edebi Kişiliği

Sait Faik Abasıyanık edebi kişiliği, edebiyat severlerin oldukça dikkatini çeken konulardan bir tanesi olmuştur. Sait Faik Abasıyanık, 23 Kasım 1906’da dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde eğitim gören Sait Faik, ekonomi eğitimi için Lozan’a gitmiştir. Daha sonra Fransa’da da bir müddet kalan Sait Faik 1933’te İstanbul’a dönüş yapmıştır.

Sait Faik Abasıyanık, İstanbul öykücüsü olarak tanınmaktadır. Ülkemizde oldukça ünlü ve sevilen eserleri olan yazarımız, Türk Edebiyatı’nda da çok önemli izler bırakmıştır.

Sait Faik Abasiyanik Edebi Kisiligi
Sait Faik Abasıyanık Edebi Kişiliği

Sait Faik Abasıyanık Edebi Kişiliği ve Eserleri

Sait Faik Abasıyanık edebi kişiliği nasıldır diye merak edenler için, Sait Faik’in pek çok farklı dönemlerden geçtiğini söyleyebiliriz. Yazarlık yaşamına ilk önce şiir ile başlamış olan ünlü yazar, bir süre şiir yazmaya devam ettikten sonra kendisini hikaye yazmaya daha uygun görmüştür ve bu yolda da devam etmeye karar vermiştir. Çağdaş Türk Edebiyatı’nın ünlü hikaye yazarlarındandır. Çehov adı verilen tarzda hikayeler yazarak edebiyatımıza yeni bir renk katmıştır.

Sait Faik Abasıyanık, şiir ve hikayenin yanı sıra roman ve röportaj türünde de eser vermiş olan bir yazarımızdır. Roman ve hikayelerinde pek çok konuyu farklı açılardan ele almıştır. Özellikle iyi insan ve haksızlığa uğrayan karakterleri sahiplenme Sait Faik’in eserlerinde çokça görülmektedir. Bu nedenle hümanist bir yazar olarak bilinmektedir. Buna ek olarak yoksul insanları, İstanbul balıkçılarını, insanın yaşama sevincini, açgözlü olmak ve iki yüzlü kişilikleri de hikayelerinde anlatmıştır.

Sait Faik Abasıyanık, klasik tarz olarak görülen başlangıç, gelişme ve sonuca dayalı olan hikaye anlatım tarzının dışına çıkmayı başarmış bir yazardır. Hikayeleri, atmosfer hikayesi denilebilecek tarzda, olayları genel olarak ele alarak yazmayı tercih etmiştir. Bu hikayelerde işlemiş olduğu insanların hayatlarına da kendi hayatından izler eklemeyi de ihmal etmemiştir.

Sait Faik Abasıyanık edebi kişiliği denilince akla genel olarak bunlar gelmektedir. Özellikle insancıl bakış açısı ile yazmış olduğu hikayeleri insanlara hayatın gerçek amacını sorgulatacak cinstendir. Bu nedenle Sait Faik Abasıyanık, Türk Edebiyatı’nın köklü eserlerini kaleme almış yazarlarımızdan bir tanesidir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın