Nakdi Ücret Desteğinde Değişiklik Yapılacak Mı?

 Nakdi Ücret Desteğinde Değişiklik Yapılacak Mı?
0 0
Read Time:1 Minute, 31 Second

Son günlerde milyonlarca işçinin gözü kulağı Nakdi ücret desteğinde değişiklik yapılacak mı? Sorusunun cevabında diyebiliriz. Kamu Denetçiliği Kurumu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na önemli bir tavsiye bulundu. Kurum, işçilerin hak kayıpları yaşamaması için gerekli tedbirlerin alınması adına ”Nakdi ücret desteği uygulamasına ilişkin usül ve esaslarda” değişiklik yapılmasını önerdir. Milyonlarca işçiyi ilgilendiren nakdi ücret desteği merakla beklenen konular içerisinde yer alıyor.

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından yapılan açıklamaya göre, kurumun, işverenin, eksik gün bildirimlerini”10 numaralı Genel Hayatı Etkileyen Olaylar” ve “18 numaralı Kısa Çalışma Ödeneği” koduyla yapması sebebiyle nakdi ücret desteğinden faydalanamayan vatandaşın başvurusunu incelemeye aldı. Vatandaşı haklı bulan KDK kurumu, işçinin, yalnızca işvereninin yükümlülüklerini yerine getirmemesi sebebiyle söz konusu ödemeden mahrum kalmasının, sosyal hukuk devleti ilkesine ve hakkaniyete uymadığını dile getirdi.

Tavsiye Konusunda Karar Verildi

İşçilerin ve diğer vatandaşların, nakdi ücret desteği ödenmesi isteğinin yeniden incelenmesi için Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğüne tavsiye önerisi gönderen KDK, bunun yanında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, ücretsiz izine ayrılmalarına rağmen, işverenleri tarafından bildirim ve başvuru işlemleri yapılmayan kişilerin hak kaybı yaşamalarını engelleyici tedbirlerin alınması için “Nakdi Ücret Desteği Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar”da değişiklik yapılması açısında tavsiye kararı verdi.

Nakdi ücret desteğinde değişiklik yapılacak mı? Sorusunun cevabını bekleyen işçiler bu haber ile moral buldu. Özellikle pandemi döneminde hemen hemen tüm ülkelerin ekonomileri olumsuz yönde etkilendi. Nakdi ödeme desteği vatandaşlar için büyük bir önem taşıyordu. Bu olumsuzluk doğal olarak pek çok vatandaşı da etkiledi. Ancak alınan bu tavsiye kararı bir nebzede olsa yüreklere su serpti.

Bunun neticesinde KDK vatandaşı haklı buldu. İşçinin, yalnızca işvereninin sorumluklarını yerine getirmemesi nedeniyle söz konusu ödemeden mahrum kalmasının, sosyal hukuk devleti ilkesine ve hakkaniyete uymadığı tespit edildi. Bakanlık tarafından nakdi ücret desteği konusunda yaşanacak gelişmeleri ise hep birlikte göreceğiz. Görüşlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Dilerseniz ”Yemek Sepeti Hacklendi! Veriler Deep Web’de Satışta” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

World of Tanks [SOI] Many GEOs
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın