Kara Perşembe Nedir?

 Kara Perşembe Nedir?

Kara Perşembe nedir sorusu, finans ve dünya tarihini araştıran kişilerin merak ettiği konular arasında gelir. 1929 Kara Perşembesinin tarihi ve ekonomik önemi nedeniyle, o güne damgasını vuran olayların ne olduğunu ve neyin sebep olduğunu anlamak esastır.

Kara Perşembe Nedir, Neleri Etkilemiştir?

Kara Perşembe olarak da bilinen bu olay, 24 Ekim 1929’un dikkat çekici gününe verilen isimdir. O güne, Amerikan borsalarının ana endekslerinden biri olan Dow Jones endeksinde %11’lik ani bir düşüşle birlikte finans piyasasında panik damgasını vurdu .

Üstelik bu, 1929 krizi sırasında Wall Street’in çöküşüne damgasını vuran günlerin sadece ilkiydi.

“Kara Perşembe” ifadesine uygulanan bir başka kullanım, satış sayısını artırmak için çeşitli promosyonlar ve iyi koşullar ile ünlü Kara Cuma’dan bir gün önce ABD’deki Şükran Günü tatiline atıfta bulunmaktır.

Ancak iktisat literatürü ve finans piyasası tarihi içerisinde “Kara Perşembe” terimi kullanıldığında 1929 Perşembe gününe atıfta bulunulacak ve bu da o günün olaylarının daha derinlemesine anlaşılmasını geçerli kılmaktadır.

Kara Persembe Nedir 2
Kara Perşembe Nedir?

Kara Perşembe 1929’da ne oldu?

Kara Perşembe nedir sorusunu cevaplarken, halihazırda meydana gelen düşüşler ve yaratılan kötü ekonomik ortam nedeniyle yatırımcıların zaten panik içinde olduğunu anlamak önemlidir.

Kara Perşembe’den önceki gün, NYSE (New York Menkul Kıymetler Borsası) zaten %4,6’lık bir düşüş kaydetmişti. The Washington Post gibi büyük medya, oluşan ortamı ve piyasanın ilk tepkilerini anlayarak, finansal piyasada bir çöküşün yaratılabileceğinin sinyallerini veriyordu.

Perşembe günü borsa 305.85 puandan açıldı ve işlem gününde hemen %11 düştü. Sonraki günlerde borsada daha fazla düşüş ve işlem hacminde önemli bir artış yaşandı. Morgan Bank, Chase National Bank ve National City Bank of New York gibi dönemin en büyük bankaları piyasada güveni yeniden tesis etmek için birçok hisse satın aldı.

Böylece, borsada küçük bir dakik toparlanma oldu, ancak bu, ortaya çıkan yeni düşüşlerle kısa sürede yok edildi.

Kara Perşembe’ye Ne Sebep Oldu?

Tüm bu karamsarlık dalgası, çeşitli ekonomik sorunlarla eş zamanlı olarak, 1929 krizinin başlamasına ve Dow Jones endeksinde genel bir düşüşe neden oldu.

O sırada meydana gelen ve 1929 krizini kışkırtmaya yardımcı olan başlıca ekonomik alarmlar arasında şunlar yer almaktadır:

  • Çeşitli sektörlerde aşırı üretim;
  • Ürün fazlalığı;
  • Fiyatlarda ani düşüş;
  • Finansal varlıkların oynaklığında önemli artış;
  • Finansal sistemde likidite eksikliği.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın