Freelancer nedir? Nasıl Freelancer Olunur?

 Freelancer nedir? Nasıl Freelancer Olunur?
0 0
Read Time:7 Minute, 57 Second

Bu içeriğimizde Freelancer nedir? Sorusuna değineceğiz. Freelance, serbest çalışmak anlamına gelir. Genel manasıyla, bağımsız çalışan kişilere denir. Ülkemizde resmi karşılığı serbest meslek olarak geçiyor. Genellikle birçok insanda freelance çalışmak, yan gelip yatmaktır gibi bir algı mevcut. Ancak bilinenin aksine freelance iş yapmak ciddi bir disiplin gerektirir. Freelance işlerde ay sonu maaş veren yoktur. Neyi nasıl yapacağınızı belirten biri de yoktur. Standart çalışan ile en büyük farkı da budur. Deyim yerindeyse freelance çalışma stilinde kumanda tamamen sizin elinizde diyebiliriz.

Freelancer Nedir? Freelance İş Nasıl Bulunur?

Özellikle içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde ”Freelancer Nedir?” Sorusu sıklıkla geliyor. Bağımsız ve serbest çalışma anlamına gelen freelance işler yapan kişiye freelancer denir. Freelancer olarak iş yapmak, kişinin kendi düzeninde, dilediği yer ve zamanda çalışmaları anlamına gelir. Standart bir şekilde her hangi bir kurumda ya da özel firma da işe girmek yerine uzman olduğu alanda hizmet vermeyi seçen freelancerlar serbest bir şekilde çalışırlar. Freelancerlar genellikle ”Home Office” çalışma stili diye tabir edilen evden çalışma şeklinde sürdürülür. Tabi bunun yanında kendi özel ofislerinde çalışan binlerce kişide mevcut.

Bu sisteme başlamak için aracı şirketlerden ve web sitelerden yararlanabilirsiniz. Belirli bir zaman içerisinde müşteri portföyünüzü genişleterek daha kolay iş alabilirsiniz.

Freelancer Nedir? Freelance İş Bulmak İçn Ne Yapmak Gerekiyor?

Yukarı da Freelancer Nedir? Sorusunu aydınlattık. Şimdi de kimler freelancer olabilir? Sorusuna açıklık getirelim. Eğer grafik tasarım, web tasarım, yazılım, fotoğrafçılık, video düzenleme, ses düzenleme ve içerik üretme gibi alanlarda uzmanlığınız var ise işiniz oldukça kolay diyebiliriz. Bunun için yerli ve yabancı freelancer platformlarına kayıt olarak hemen iş alabilirsiniz. Fakat her hangi bir alanda uzmanlığınız yoksa da dert etmeyin. Youtube, Udemy ve Bloglar aracılığı ile kendi ilgi alanınıza yönelik eğitimler alabilir ve kısa süre içerisinde kendinizi geliştirebilirsiniz. Yeterli seviyeye geldiğinizden emin olduktan sonra freelancer platformlarına kayıt olabilir ve yeteneklerinizi pazarlayabilirsiniz.

Ancak her hangi bir alanda uzman olmak da uzun soluklu bir iş deneyimi için yeterli değil. Freelancer olabilmek için öncelikle ciddi bir iş disiplini ve ticaret ahlakına sahip olmanız gerekiyor. Yaptığınız her iş sizi temsil etmektedir. Kaliteniz ve gösterdiğiniz özen, müşteri memnuniyeti ve işlerin sürekliliği açısından büyük önem arz eder. Bunun yanında sabır, azim ve esnek çalışma saatlerine olan yatkınlık gibi özelliklerinizi de geliştirmelisiniz. Yani özetle artık mikro bir işletme olacaksınız. Bunun bilincinde olarak bu sorumluluğu taşımalısınız. En Çok Tercih Edilen Freelance İşler Freelancer platformları genellikle belli başlı uzmanlıklar üzerine kuruludur. Bunların en başında da yazılımcılar gelir. Her hangi bir yazılım dilinde uzmanlaşan freelancerların iş bulması oldukça kolaydır. Web site ve programların yaygınlaştığı bu dönemlerde yazılımcılar en çok aranan kişiler oluyor. Bir diğer meslek de grafik tasarım ve web tasarım işleridir. WordPress, Joomla Wix, Php, MyBB vb. web site alt yapıları için kurulum, ayarlar, düzenleme, görsel tasarım vb. işler oldukça revaçta diyebiliriz. SEO uzmanlığı da dikkat çeken freelance işler arasında yer alıyor. Bildiğiniz gibi artık her gün binlerce web sitesi açılıyor. Buda rekabeti beraberinde getiriyor. Hal böyle olunca siteleri arama motorlarında ön plana çıkarmak için SEO’culara ihtiyaç duyuluyor. Çağımızın parlayan yıldızı olan SEO uzmanlığı listelerin başında bulunuyor. Ancak SEO kavramında önemli bir yer bulunan bir meslek daha var. O da içerik üreticiliği. Makale yazarlığı, editörlük, tanıtım yazıları vb. içerikler SEO kavramının vaz geçilmez diyebiliriz. Birçok web site sahibi sitelerini ön plana çıkarmak amacı ile makale yazarlarına ihtiyaç duyuyor. İçerik üretimi özellikle 2020 yılında tavan yaptı demek mümkün. Tabi ki freelance işler sadece bununla da sınırlı değil. Hediyelik eşyalar, reklam, pazarlama, proje yönetimi, backlink vb. birçok alanda para kazanmanız mümkün. Freelancer Olarak Nasıl Para Kazanılır? Hangi freelance iş yapacağınıza karar verdiniz. O alanda uzmanlaştınız. Peki freelancer olarak nasıl para kazanılır? Diye soruyorsanız; öncelikle nasıl bir platformda faaliyet göstereceğine karar vermeniz gerekiyor.

Freelancer sitelerin hemen hemen hepsi ödeme yaparken vergiler verir ve sizlerin bir şey yapmasına gerek kalmaz. Ancak serbest bir şekilde çalışmak ve müşterilerinizi kendiniz bulmak istiyorsanız 1 gün içeresinde şahıs firması kurarak şe başlayabilirsiniz. Freelance işleriniz için şahıs firması kurarken bir muhasebeci ile anlaşmanız gerekiyor. Bu muhasebeci sizin şirketinizi 1 gün içerisinde kurar ve defterlerinizi tutar. Bunun yanında eğer 29 yaşından küçükseniz vergiden de muaf olabiliyorsunuz.

Freelancer Nedir? İş İlanı Nasıl Verilir ve Nelere Dikkat Edilir?

Freelance işlere adım atacak olan kullanıcılar tarafından freelancer iş ilanı nasıl verilir ve nelere dikkat edilir? Sorusu zaman zaman gelebiliyor. Bunun için en iyi yol diğer iş imkanlarını incelemek olacaktır. Bu saye de en popüler freelancerların ilanlarında hangi kriterleri ön plana çıkardığını gözlemleyebilirsiniz. Bunun yanında referans göstermeniz de oldukça önemlidir. Müşteriler geçmiş çalışmalarınıza bakmak isteyecektir. Eğer bir referansınız bulunmuyorsa ilk etapta düşük ücretler ile hizmet vermenizde yarar var. İlgili olduğunuz alanda deneyim kazanıp popülerleştikçe fiyatlarınızı da arttırabilirsiniz. En İyi Yerli Freelancer Steleri Hem ülkemizde hem de yurt dışında hizmet veren birçok freelancer sitesi mevcut. Her platformun kendine has avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Kullanacağınız platforma karar verirken ilk önce yerli-yabancı hangi alanda hizmet vereceğinize karar vermelisiniz. Türkiye freelancer siteler açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Bu sitelerin tahmin edebileceğinizden çok daha fazla kullanıcı potansiyeli bulunuyor. En iyi yerli freelancer siteleri şunlardır;

 • R10.net
 • Sadeceon
 • Bionluk
 • Wmaraci
 • Sanalisci
 • Uzmankirala
 • Projekurdu
 • Armut

En İy Yabancı Freelancer Steler

Yurt dışı kaynaklı freelancer sitelerinde freelancer olarak çalışmanın birçok artısı bulunuyor. Bunlardan ilki Dolar/Euro üzerinden çalışmaktır. Eğer yabancı freelancer platformlarında popülerliğinizi arttırırsanız yüksek miktarlarda gelir elde edebilirsiniz. En iyi yabancı freelancer siteleri şunlardır;

 • Fiverr
 • Upwork

Freelancer Sitelerinde Komisyon Oranları

Her işletme de olduğu gibi freelancer platformlarının da faaliyetlerine devam edebilmesi için gelir elde etmesi gereklidir. Platformlar bu gelirleri belirledikleri komisyon oranları ile sağlarlar. Her platformun komisyon oranları farklılık göstermektedir. Ancak genele vuracak olursak freelancer sitelerinde komisyon oranları % 15-30 arası diyebiliriz.

Freelance Çalışmanın Avantajları

Bu konuya değinirken tabi ki evden yan gelip yatmak ve 2 saatte binlerce lira kazanmak gibi bir şeyden bahsetmeyeceğiz. Her işletme de olduğu gibi freelancerlar da disiplin, özveri, azim ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışırlar. Freelance çalışmanın avantajları şunlardır;

 • Maaşını kendi belirler
 • Çalışma saatlerini kendi belirler
 • Kendi işinin patronudur
 • Ödeme kanallarını kendi belirler
 • Çalışacağı platformları kendi belirler

Freelance Çalışmanın Dezavantajları

Freelance çalışmak her ne kadar basit ve cazip görünse de içerisinde birçok zorluk barındırıyor. Bu nedenle yapacağınız işi mutlaka ciddiye almalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Aksi halde başarılı olmanız çok zor bir hal alacaktır. Freelance çalışmanın dezavantajları şunlardır;

 • Belirli bir maaş bulunmaz
 • Yapmanız gerekenleri belirten biri yoktur
 • Esnek çalışma saatleri gerektirir
 • Tüm sorumluluk sizdedir
 • Asla ihmale gelmez

Freelancerlar Ne Kadar Kazanıyor?

En çok gelen sorulardan biri de freelancerlar ne kadar kazanıyor? Olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunun aslında net bir cevabı yok. Çünkü bu durum freelancerların yeteneği, kalitesi, çalışma şekli ve çalışma saatleri ile doğru orantılıdır. Ancak alanında uzman bir freelancerın 4000 TL’nin üstünde kazandığını söylemek mümkün. Bunu arttırmak ya da düşürmek tamamen sizlerin elindedir.

Freelancerlar Kredi Kartı İle Ödeme Alablir Mi?

Kendi freelance işletmesini kurmak ve uzman olduğu alanda hizmet vermek isteyen kullanıcılar tarafından freelancerlar kredi kartı ile ödeme alabilir mi? Sorusu sıklıkla gelmektedir. Evet. Kredi kartı ile gayet basit bir şekilde ödeme alabilirsiniz. Hatta aldığınız bu ödemeler de taksit seçeneği bile sunabilirsiniz. Bunun için ülkemizde birçok ödeme sağlayıcısı mevcut. İster kurumsal isterseniz de bireysel olarak başvuru yaparak hemen ödeme almaya başlayabilirsiniz. Ancak belirli bir oran üzerinden komisyon ödeyeceğinizi de bilmeniz gerekiyor. Bazı ödeme sağlayıcıları başvuru esnasında çeşitli belgeler isteyebiliyor. Ben belgeyle uğraşamam arkadaş! Diyorsanız Shopier’ tavsiye ederiz. En popüler ödeme sağlayıcılarını aşağıda sizler için sıraladık. Bu sağlayıcılar şunlardır:

 • Shoper
 • Paytr
 • iyzico

Freelancerlar Vergi Verir Mi?

Yazımızı tamamlamadan önce freelancerlar vergi verir mi? Sorusuna da değinmek istedik. Freelancer olarak çalışırken yasal çerçevede yıllık belirli bir kazanç limitiniz bulunuyor. Ancak daha profesyonel bir görünüm kazanmak ve hukuki açıdan her hangi bir problemle karşılaşmamak için şahıs ya da LTD şirket kurmanızda fayda var. Bu iki şirket seçeneğinden en çok tercih edilen şahıs şirketleridir. Çünkü şahıs şirketleri 1 günde kurulabilir ve 1 günde kapatılabilir. Bunun yanında maliyetler de oldukça yüksektir. Vergi kısmına gelecek olursak; evet vergi vereceksiniz. Yaptığınız her iş resmi bir şekilde faturalandırarak çalışmanız gerekiyor. Eğer 29 yaş altında şirket kurarsanız bazı vergilerden muaf olabilirsiniz.

Freelancer Platformlarını Kullanmadan Para Kazanılabilir Mi?

Evet. Kazanılabilir. Ancak bunun için önünüzde uzun bir yol olduğunu bilmeniz gerekiyor. Peki nereden başlayacağız? Dediğinizi duyar gibiyiz. Bunun için öncelikle bir web sitesi edinmeniz gerekiyor. Bildiğiniz gibi artık web sitesi kurmak oldukça kolay. Kendine sade ve şık bir satış platformu kurarak hizmetlerinizi pazarlayabilirsiniz. Bu web sitenizi sosyal medya kanalları ve abonelik araçları ile besleyerek piyasada ki bilinirliğiniz arttırabilirsiniz. Konumunuzu daha da yükseltmek adına popüler blog ve forumlarda reklamlarınızı da yayınlatabilirsiniz. Belirli bir zaman içerisinde kendi kullanıcı tabanınızı oluşturabilir ve her hangi bir platforma bağlı kalmadan ilerleyebilirsiniz.

Freelancerlar İçn KOSGEP Desteği

Freelancerlar KOSGEP desteği ile kendi işletmelerini kurarak geri ödemesiz desteklerden yararlanabiliyorlar. KOSGEP desteği alabilmek için öncelikle girişimci sertifikası almanız gerekiyor. Bu konuda oldukça şanslısınız. Çünkü artık bu sertifikaları online eğitimler ile alabiliyorsunuz. Kısa bir süre içerisinde sertifikanızı aldıktan sonra bir şahıs şirket kurmanız gerekiyor. Ardından Esnaf ve Sanatkarlar Odası kaydı ya da Mersis kaydı yaptırmanız lazım. Daha sonra proje belgelerin doldurup başvurunuzu online bir şekilde sisteme yüklemeniz gerekiyor. Projeniz onaylandıktan sonra sırasıyla 5.000 TL – 30.000 TL ve bir 30.000 TL daha ger ödemesiz destekten yararlanabiliyorsunuz. Yani toplamda alabileceğiniz hibe tutarı 65.000 TL olarak belirlenmiştir. Öncelikle alacağınız ücret 5.000 TL olmaktadır. Diğer 30.000’lk ödemeler alabilmeniz için yanınızda bir ya da birden fazla çalışanın olması gerekli. 30.000 TL’lk ödemeler performans desteği olarak verilmektedir. Freelancerlar için KOSGEP desteği yen girişimciler için büyük bir öneme sahip. Dilerseniz bu fırsattan yararlanabilirsiniz. NOT: Desteği almadan önce şirket kurulum işlemler ve diğer maliyetler tamamlayıp hazır halde bulunmanız gerekiyor. Bu işlemler tamamlamadan destekten yararlanamazsınız. Birçok kişi bunların destek alındıktan sonra yapılacağını düşünmektedir. Bu konuya dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

KOSGEP Resmi Sitesi: www.kosgeb.gov.tr

KOSGEP Müşteri Hizmetleri: 444 1 567

Dilerseniz ”Nakdi Ücret Desteğinde Değişiklik Yapılacak Mı?” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

World of Tanks [SOI] Many GEOs
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın