Dijital Göçebe Nedir? Kimler Dijital Göçebe Olabilir?

 Dijital Göçebe Nedir? Kimler Dijital Göçebe Olabilir?

Dijital Göçebe Nedir? Kimler Dijital Göçebe Olabilir?

Dijital göçebe nedir? terimi, genellikle yurtdışına seyahat ederken uzaktan çalışan yüksek vasıflı profesyonelleri ifade eder.

İş işlevlerini yerine getirmek ve müşterileri, iş arkadaşları ve patronlarıyla iletişimi sürdürmek için teknolojiyi kullanırlar. Dijital bir göçebe olmak, dünyayı keşfederken para kazanmak isteyen birçok kişiye hitap ediyor.

Dijital Göçebe Nedir?
Dijital Göçebe Nedir? Kimler Dijital Göçebe Olabilir? 3

Dijital Göçebeler Ne İş Yapar?

En yaygın kariyerler danışmanlık, profesyonel hizmetler, serbest yazarlık, yazılım geliştirme ve tasarımdır. İş tanımları değişiklik gösterir, ancak bu mesleklerin çoğu, internet bağlantısı olan her yerde (ve bazen o bile değil) ele alınabilir.

Bazı dijital göçebeler ek gelir için yalnızca yarı zamanlı çalışırken, diğerleri dizüstü bilgisayarlarından veya akıllı telefonlarından tam zamanlı bir yaşam sürüyor. Her yerden çalışabilme özelliği, uzaktan çalışmayı hiç düşünmemiş olabilecek insanlar için fırsatlar yarattı.

austin distel uPK2TbJlvMQ unsplash
Dijital Göçebe Nedir? Kimler Dijital Göçebe Olabilir? 4

Dijital göçebe, geçimini sağlamak için telekomünikasyon teknolojilerini kullanan ve daha genel olarak hayatlarını göçebe bir şekilde sürdüren kişidir. Bu tür işçiler genellikle yabancı ülkelerden, kafelerden, halk kütüphanelerinden, ortak çalışma alanlarından veya eğlence araçlarından uzaktan çalışırlar.

Dijital göçebeler, yaşadıkları veya seyahat ettikleri yerde uzaktan çalışmak için kablosuz İnternet, akıllı telefonlar, IP Üzerinden Ses ve bulut tabanlı uygulamaları kullanabilir. Dijital göçebeler ortak çalışma alanlarını, kafeleri, oturma anlaşmalarını ve ortak ofisleri kullanabilir.

Dijital göçebe yaşam tarzı, güçlü bir ekonomi ve giderek artan kullanılabilir teknoloji nedeniyle hızla popülerlik kazanıyor. Dijital göçebeler, dünyanın herhangi bir yerinden çalışabildikleri ve bir seferde aylarca (veya yıllarca) hareket edebildikleri için çok fazla özgürlüğe sahiptir.

Bazı dijital göçebeler, sık sık iş için seyahat etmelerini (danışmanlık konserleri) gerektiren şirketler veya kuruluşlar tarafından istihdam edilir, ancak çoğu, müşterileri için evlerinden veya yaşamayı/çalışmayı seçtikleri herhangi bir yerden uzaktan çalışan serbest meslek sahipleri veya sözleşmeli işçilerdir.

Peki nasıl dijital göçebe olunur?

Dijital göçebe olmak kolay değil. Zaman, para ve özveri gerektirir. Yaşam tarzı değişikliğine hazır değilseniz, alışmak zor olabilir. Metin yazarları, tasarımcılar, geliştiriciler gibi birçok farklı dijital göçebe türü vardır, ancak hepsi aynı ortak hedefi paylaşır: konum bağımsızlığı.

Dijital bir göçebe olma yolunda ilerlemeyi düşünüyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler şunlardır:

  1. Uzaktan çalışmanıza izin veren bir (veya iki) beceri öğrenin
  2. Başkası için çalışarak biraz deneyim kazanın
  3. Kendiniz için çalışmaya başlayın (ve sevdiğiniz işi yapın)
  4. Seyahat ederken ücretli işlere ara verebilmek için yeterince para biriktirin

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın