Bilmeniz Gereken Temel Kripto Para Terimleri

 Bilmeniz Gereken Temel Kripto Para Terimleri
0 0
Read Time:1 Minute, 32 Second

Bitcoin ve benzeri dijital paralar hakkında bilgi sahip olmak, sadece yatırımcıları ilgilendiren bir konu değildir. Dijital paralar artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Hem altcoinler hem de Bitcoin’in kullanım alanı her geçen gün büyümeye devam ediyor. Durum böyle olunca da insanların konuştuklarını anlamak için kripto para terimleri hakkında bilgi sahibi olunması gerekiyor. Bu içeriğimizde bilmeniz gereken kripto para terimlerine ve anlamlarına değineceğiz. Kripto para birimlerinin son dönemlerde en çok tartışılan alanlardan biri olması ve ardındaki blok zincir teknolojisiyle gelecekte önemli rol oynayacağı konusunda herkes artık hem fikir.

Bitcoin ileriki dönemlerde söner mi bilinmez ve hatta tartışmalar bir yana blok zincir sistemleri, siber koruma ve yeni nesil paranın icadı konusunda oldukça büyük öneme sahip. Ancak bu kavramların hayatımıza girmesini sağlayan kripto para piyasasında son zamanlarda haraketlilik devam etmektedir.

Temel Kripto Para Terimleri

BLOK:
Yapılan işlemlerin kayıt altına alındığı ve HASH gibi algoritmalarla korunan veriler topluluğuna denir. Her bir blok zincir parçası kendi planladığı temel ile yeni bloklar çıkarır. Bu süre Bitcoin için 10 dakikadır.

ALTCOIN:
Bitcoin dışında kalan tüm kripto paralara altcoin denilmektedir Alternatif coinin kısaltması olarak kullanılmaktadır.

FOMO
Kısaltmanın açılımı dilimizde “Fırsatı kaçırma korkusu” manasını taşıyor. Hızla yükseliş gösteren bir dijital para birimi için yüksek fiyatlardayken alım yapan kişilere denilmektedir.

ATH 
ATH tüm zamanların en yüksek seviyesi anlamına gelmektedir. Bir kripto para birimi için tepe noktası manasına geliyor.

WHALE
Kripto para aleminde bir para biriminin seyrini değiştirecek, spekülasyonlara sebep olabilecek büyük sermeye sahibi kişileri ifade ediyor. Bu sermayelere sahip olan yatırımcılar, ani bir yatırım işlemiyle kripto paranın değerini yükseklere uçurabiliyorlar ve servetlerini sistemden çekince ani düşüşlere sebep oluyorlar. Yani balina kadar paraları bulunuyor.

Yukarı da paylaştıklarımıza ek olarak daha birçok terim bulunmaktadır. Ancak en çok kullanılan bunlardır. Bu sayede bilinmesi gereken temel kripto para terimleri konusuna değinmiş olduk. Görüşlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Dilerseniz ”İnternet Başvurusu Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz.

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

World of Tanks [SOI] Many GEOs
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın